Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ovlivňování soudců, Mynář

Policie uzavřela případ Mynář, Zemanův kancléř podle ní soudce neovlivňoval

Policie ukončila případ ovlivňování soudců ze strany hradního kancléře Vratislava Mynáře. Podle dozorujícího státního zástupce došli policisté k závěru, že prezidentův kancléř trestný čin nespáchal. Podezření na spáchání trestného činu vzniklo z Mynářova jednání, kdy opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkaly Hradu a prezidenta.

Trestní oznámení na Mynáře podal senátor Václav Láska a organizace Rekonstrukce státu. Kancléř podle nich zasahoval do nezávislosti soudů. Kontakty Hradu se soudci jsou také jedním z bodů uvedených v ústavní žalobě na prezidenta, kterou sepsala šestice senátorů z Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21 v čele s Láskou.

Vratislav Mynář ve věci schůzek se soudci několika soudů prohlásil, že na kontaktech nevidí nic špatného. Následně se svého kancléře zastal i prezident Miloš Zeman, který řekl, že kancléř jednal se soudci z jeho pověření.

„V současné době posuzuji, zda dám policejnímu orgánu pokyn k zahájení úkonu trestního řízení v dané věci, či zda postup policejního orgánu akceptuji, to znamená, zda akceptuji, že policejní orgán v dané věci neshledal podezření ze spáchání trestního činu, respektive neshledal důvody k tomu, aby bylo zahájeno trestní stíhání,“ uvedl státní zástupce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1. Ten má nyní spis v rukou a rozhodne o dalším postupu.