Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident polevil v návštěvách krajů, letos byl zatím pouze na Karlovarsku

Prezident polevil v návštěvách krajů, letos byl zatím pouze na Karlovarsku

Prezident Miloš Zeman letos poněkud zanedbává návštěvy krajů. Zatímco v roce 2017 prezident navštívil všechny kraje České republiky a Olomoucko dokonce dvakrát, letos svou návštěvou poctil zatím jen Karlovarský kraj.

O tom, proč letos navštěvuje kraje méně, než v předchozích letech hovořil Zeman v nedělním rozhovoru v pořadu S prezidentem v Lánech. „Teď v blízké budoucnosti pojedu do kraje Vysočina, měl jsem jiné povinnosti, proto se to trochu zbrzdilo, nicméně, jak jste správně poznamenala, ty kraje jsem již projel, několikrát, ne jednou. Byl jsem skoro v každém městě, ne v každé obci, pochopitelně,“ vysvětlil prezident.

Do regionů prý nyní Zemana táhne především touha poděkovat lidem za hlasy v prezidentských volbách v lednu 2018. „To už není taková ta akce, kdy tam člověk přijede a setká se s červenými kartami. Děkuji lidem za to, že mi dali svůj hlas,“ řekl prezident.

Jak už bylo řečeno, nejvíce výjezdů do krajů absolvoval Zeman v roce 2017, tedy v roce, kdy vrcholila prezidentská kampaň. Oponenti jej tehdy osočovali, že si cestami po republice dělá volební kampaň, což prezident zásadně odmítal. I když k zastavení krajských cest právě v předvolební kampani vyzval prezidenta i úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, Zeman se jich odmítl vzdát. Prý proto, že na mítincích nevyzýval nikoho, aby ho v nadcházejících volbách podpořil.

Na každý pád letos prezident navštíví ještě minimálně Vysočinu, kam už má naplánovanou třídenní cestu na začátku června. Na Vysočině prezident zůstane i po skončení oficiálního programu, neboť mu plynule naváže zasloužená dovolená. Tu Zeman stráví jako obvykle na své tvrzi v Novém Veselí. Zda si dopřeje i tradiční plavbu na rybníku bude záležet na meteorologických podmínkách. Loni podle slov jeho mluvčího Ovčáčka „nebylo vhodné počasí pro plavbu“.