Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se dnes setkal s maďarským prezidentem i premiérem Orbánem

Prezidenta Miloše Zemana dnes v rámci třídenní oficiálni návštěvy Maďarska v Budapešti přijal maďarský prezident János Áder. Odpoledne pak následovalo setkáni s tamním premiérem Viktorem Orbánem. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček schůzku označil za “setkání statečných státníků”.
Zemanův mluvči v této souvislosti odkazoval na vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který při pondělním setkání v Bílém domě Orbána ocenil za to, že odvádí “skvělou práci v mnoha směrech, respektovanou v celé Evropě”. Trump mimo jiné vyzdvihl maďarský postup při řešení nelegální migrace.
Prezident Zeman na začátku setkáni předal Orbánovi fotografii z jejich společného setkání v devadesátých letech. Zeman při té přiležitosti poznamenal: “Pro mého přítele Viktora Orbána jsem si přichystal malý dárek, fotografii z našeho prvního setkání, které proběhlo před pouhými 21 lety. Tehdy jsme byli oba mladí a krásní. Dnes jsme jen krásní.”
Dnes večer čeká prezidenta Zemana ještě schůzka s generálním ředitelem sekretariátu takzvané dunajské komise, jejímž cílem je ochrana tohoto evropského veletoku. Hovořit by s ním Zeman mohl například o projektu vodního kanálu Dunaj–Odra–Labe, jehož výstavbu prezident dlouhodobě podporuje.