Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sněmovní rozpočtový výbor schválil rozpočet Hradu, dostane přes 400 milionů

Sněmovní rozpočtový výbor schválil rozpočet Hradu, dostane přes 400 milionů

Sněmovní rozpočtový výbor v středu schválil návrh rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky, Poslanecké sněmovny a Senát. Kancelář prezidenta by měla mít zhruba stejně peněz jako má letos, to znamená zhruba 404,7 milionu korun. Sněmovna dostane přidáno zhruba 27 milionů a Senát 23 milionů korun.

Rozpočty prezidentské kanceláře a Parlamentu patří mezi rozpočtové kapitoly, jejichž návrh schvaluje sněmovní rozpočtový výbor a vláda pak tento návrh zapracuje do celkového návrhu státního rozpočtu. Stejně tak rozhoduje výbor například o rozpočtu ombudsmana, Ústavního soudu nebo Nejvyššího kontrolního úřadu.

Hrad by měl mít celkové výdaje v roce 2020 téměř 405 milionů, což je proti schválenému letošnímu rozpočtu úspora asi 630 tisíc korun. Samotná prezidentská kancelář by měla mít na běžné výdaje 131 milionů korun, správa Pražského hradu a Lesní správa Lány by měly dostat na provoz 222 milionů.

Lesní správa Lány by měla dostat na investice o téměř 42 milionů více než v roce 2019. Ředitelka ekonomického a personálního odboru kanceláře Zdeňka Benešová poslancům zvýšený rozpočet ospravedlnila tím, že lesní správa plánuje investovat například do meliorací, revitalizace vodních nádrží a nákupu nových terénních vozidel.

Poslanecká sněmovna má mít podle návrhu v příštím roce přiděleno 1,36 miliardy korun, což je proti letošnímu roku o 26,6 milionu korun víc. Za nárůstem stojí vyšší výdaje na platy a náhrady poslanců.

Senát by měl mít na výdaje 628,7 milionu korun, což je o zhruba 23 milionů více než v letos. Také za tímto nárůstem stojí z části vyšší výdaje na platy a náhrady senátorů i na platy jejich asistentů.