Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

První zahraniční cesta Čaputové povede do Česka, prezident Zeman ji přijme 20. června

První zahraniční cesta Čaputové povede do Česka, prezident Zeman ji přijme 20. června

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že její první zahraniční cesta ve funkci hlavy státu povede do České republiky. Prahu navštíví na pozvání prezidenta Miloše Zemana necelý týden po složení prezidentského slibu. Detaily oficiální návštěvy České republiky se podle jejího spolupracovníka Martina Burgra ještě ladí.

Zuzana Čaputová navštívila Prahu soukromě již v dubnu, dva týdny po zvolení prezidentkou. V hlavním městě se setkala například s někdejším ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským nebo knězem Tomášem Halíkem a hudebníkem Michalem Kocábem. Někteří označili takovouto polo-oficiální návštěvu za velké diplomatické faux-pas.

Prezident Zeman před rozhodujícím druhým kolem přímé volby slovenského prezidenta podpořil soupeře Čaputové, místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, kterého tehdy přijal na zámku v Lánech. Přesto Čaputové ihned po jejím zvolení gratuloval a pozval ji na návštěvu České republiky.

Právnička Čaputová již během kampaně avizovala, že pro případ úspěchu ve volbách hlavy státu chce dodržet tradici, podle které první zahraniční cesta nového slovenského prezidenta vede do Česka. Stejnou tradici, tedy první zahraniční cestu na Slovensko, dodržují i čeští prezidenti včetně Miloše Zemana.

Inaugurace Čaputové se uskuteční v polovině června, kdy skončí pětileté funkční období dosluhujícímu prezidentovi Andreji Kiskovi. Kiska se přijede do Česka rozloučit na konci května.