Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident dnes obdrží rezignaci ministra kultury, o jeho odvolání rozhodne po osobní schůzce

Prezident dnes obdrží rezignaci ministra kultury, o jeho odvolání rozhodne po osobní schůzce

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), který minulý týden oznámil svůj odchod z funkce, dnes předal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) svou rezignaci. Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček podle svého vyjádření očekává, že předseda vlády předá rezignační dopis prezidentovi Miloši Zemanovi na večerní schůzce v Lánech.

Na avizované schůzce chce premiér Babiš probrat s prezidentem Zemanem situaci na ministerstvu kultury. Ministr Staněk oznámil svou rezignaci poté, co se na něj snesla vlna kritiky kvůli odvolání ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. V kuloárech se ovšem spekuluje o tom, že by se prezident mohl Staňka zastat. Odvolaný Jiří Fajt byl už v minulosti Zemanovi trnem v oku, prezident ho například odmítl jmenovat profesorem.

Hlava státu se zatím odmítla ke Staňkovu rozhodnutí vyjádřit, dokud se s ním osobně nesejde. Schůzka prezidenta s dosluhujícím ministrem kultury je naplánována na příští úterý. Už tento čtvrtek by se měl Zeman sejít s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

Premiér Babiš uvedl, že podle koaliční smlouvy přísluší výběr ministra kultury sociálním demokratům a do výměny tak nebude zasahovat. Babiš také neví, zda dnes prezident Zeman demisi přijme, protože o Staňkovi s ním zatím nemluvil. Změny na ministerstvu kultury proto budou hlavním tématem dnešní schůzky.

Hamáček prý už má okruh kandidátů na nového ministra, zatím však nechtěl naznačit, o koho jde. „V nejbližší době se s některými sejdu. Hlavním úkolem nového ministra bude stabilizovat rezort a připravit výběrová řízení na ředitele Národní galerie a Muzea umění Olomouc,“ uvedl. „Vedení sociální demokracie chce především uklidnit situaci v kultuře. To bude zásadní,“ dodal ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček, který Staňka v minulosti také kritizoval.