Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se zúčastní schvalování rozpočtu na vládě i ve Sněmovně

Prezident Zeman se zúčastní schvalování rozpočtu na vládě i ve Sněmovně

Prezident Miloš Zeman se chce osobně zúčastnit jednání vlády a Sněmovny, na kterých se bude schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok. Po schůzce s hlavou státu na lánském zámku to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády také prezidentovi předal prezentaci návrhu, který předpokládá rozpočtový schodek 40 miliard korun.

„Rozpočet je velice ambiciózní a prorůstový,“ uvedl Babiš, podle kterého prezident klade důraz na investice. Podrobně chce premiér spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) představit Zemanovi návrh rozpočtu koncem června rovněž v Lánech. Prezident se o státní rozpočet intenzivně zajímá každý rok, a to především o investiční kapitoly.

Návrh rozpočtu, kterou Zemanovi prezentoval premiér Babiš předpokládá například zvýšení rodičovského příspěvku o 80.000 korun na 300.000 Kč, růst důchodů v průměru o 900 korun a investic na 135 miliard korun z letošních 122,3 miliardy korun. Úřady by měly ušetřit deset procent na provozních výdajích, příjmy státu by měla posílit digitální a zvýšená spotřební daň nebo další vlna elektronické evidence tržeb.

V prezentaci návrhu chybí jen rozhodnutí o navýšení příjmů státních zaměstnanců. Růst platů ve veřejné sféře by měli zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů projednat za týden. První verzi návrhu rozpočtu by měla vláda projednat na mimořádné schůzi poslední květnový den. Konečné vládní znění musí kabinet poslat do Sněmovny do konce září.