Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident vystoupil na sněmu Hospodářské komory, svět podle něj „zešílel“

Prezident vystoupil na sněmu Hospodářské komory, svět podle něj „zešílel“

V Čestlicích u Prahy ve čtvrtek proběhl 31. celostátní sněm Hospodářské komory ČR. Spolu s 250 delegáty z profesních asociací, firem a řemeslných cechů se sněmu zúčastnila řada hostů – vedle prezidenta Miloše Zemana k nim patří i předseda Senátu Jaroslav Kubera, ministři Alena Schillerová a Karel Havlíček i zástupci politických stran Petr Fiala (ODS), Marek Výborný (KDU-ČSL) a Jiří Pospíšil (TOP 09).

Prezident Miloš Zeman ve svém projevu uvedl, že podle jeho mínění svět zešílel. Účastníkům sněmu k tomu uvedl řadu příkladů ze světa, ale i z domova. Za hysterku opět označil 16letou aktivistku ze Švédska, podivoval se i nad dalšími věcmi – a přidal i kritiku českých solárních baronů.

„Žijeme v podivném světě a Hospodářská komora a podnikatelé obecně jsou jakousi kotvou na rozbouřeném moři, chcete-li zdrojem zdravého rozumu. Že je svět zešílevší, o tom se můžeme přesvědčit na mnoha a mnoha případech. Řeknu jenom tři. Jakási šestnáctiletá hysterka chrání lidstvo před klimatickou změnou, místo aby chodila do školy. Na francouzských veřejných školách je dotazník, kde místo otec a matka se uvádí rodič číslo 1 a rodič číslo 2. A aby toho nebylo málo, tak nedávno v americkém státě Washington byl přijat zákon, podle něhož pozůstalí, budou-li si to přát, mohou svého mrtvého zakompostovat. A až se rozloží, bude hnojivem, čímž dojde k žádoucímu spojení s přírodou. Řeknete mi, že takové blázniviny u nás neexistují. Ale ano. Existují. Každý rok ze státního rozpočtu i odjinud vyplácíme zhruba 50 miliard korun na dotace solární energie,“ uvedl Zeman

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, kterému Zeman přál k dnešnímu svátku, na sněmu zhodnotil stav podnikatelského prostředí v České republice. Podmínky pro podnikání v ČR se zhoršily, řekl na sněmu Dlouhý a kritizoval požadavky odborů, kterým dle něj vláda ve všem vyhoví.

Jako příklad uvedl Dlouhý každoroční zvyšování minimální mzdy podle přání odborů nebo zrušení karenční doby. „Přitom toho od vlády nechceme mnoho, vlastně jen jednu jedinou věc: Vytvářejte dobré a poctivé, slušné podmínky pro podnikání a odstraňujte překážky, které podnikání komplikují,“ řekl Dlouhý. Dodal, že v posledních měsících ho častěji napadá spíše věta: „Alespoň nám neházejte klacky pod nohy“.