Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exprezident Klaus letos volil bez novinářů. Svou volbu neprozradil, ale pochválil SPD

Exprezident Klaus letos volil bez novinářů. Svou volbu neprozradil, ale pochválil SPD

Letošních voleb do Evropského parlamentu se zúčastnil v ČR rekordní počet občanů – svůj hlas odevzdalo 28,7 procenta oprávněných voličů. Mezi nimi i exprezident Václav Klaus, který ale letos neobvykle volil bez přítomnosti kamer a novinářů.

Klaus uvedl, že určitě nevolil „svou bývalou stranu“, tedy ODS. Naopak opoziční SPD pochválil.

„Nejsem žádný principiální volič té strany, ale z hlediska evropských voleb, jejich eurokrititcký pohled se mi zdá potřebný, racionální a v českém prostředí v podstatě výjimečný,“ uvedl Václav Klaus pro Blesk. „Je jedinou politickou stranou, která má šanci přelézt pětiprocentní hranici a je kritická vůči dnešní Evropské unii. To mi nebude vadit, když získá dva hlasy, naopak,“ dodal.

V evropským volbám se ale před jejich konáním Václav Klaus veřejně vyjádřil. Den před hlasováním vystoupil na v diskusním klubu Lidových novin v Brně. Vymezil se vůči absenci seriózní debaty o Evropské unii a jmenoval některé její problémy.

„EU není zdrojem a symbolem demokracie, její instituce jsou veskrze nedemokratické nebo post-demokratické. Tzv. demokratický deficit EU je neodstranitelný – je důsledkem neexistence evropského politického lidu. Chybí evropský démos,“ shrnul exprezident.