Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad podal trestní oznámení na senátora Lásku. Chtěl prý poškodit Mynáře

Pražský hrad podal trestní oznámení na senátora Lásku. Chtěl prý poškodit Mynáře

Kancelář prezidenta republiky podala trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu. Hrad tak reaguje na kauzu údajného ovlivňování soudců kancléřem Vratislavem Mynářem. Ten čelil podezření, že se snažil ovlivňovat soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad. Státní zástupce nakonec rozhodl, že Mynářovo jednání nebylo trestné.

„Trestní oznámení bylo podáno na Mgr. Václava Lásku, osoby tvořící personální substrát platformy Rekonstrukce státu a neznámého pachatele pro spáchání trestných činů křivého obvinění, a to v kvalifikované podobě,“ uvedl dvorní advokát Pražského hradu Marek Nespala.

Pachatelé podle advokáta chtěli jako organizovaná skupina křivým obviněním poškodit kancléře Mynáře v zaměstnání i ve společnosti. Zároveň kauzu označil za „bezprecedentní útok na odpovědnou osobu organizační složky státu, vedoucího servisní organizace prezidenta republiky, a to pro a při výkonu jeho funkce zcela v souladu s právním řádem ČR“. „Za tento trestný čin hrozí pachatelům trest odnětí svobody v sazbě 2 – 8 let,“ uvedl tiskový odbor Hradu.

Senátor Václav Láska prohlásil, že si za svým trestním oznámením na Mynáře nadále stojí. Dodal také, že pokud by policie požádala Senát o jeho vydání k trestnímu stíhání, vyzval by kolegy, aby ho zbavili imunity.

„Když jsem šel po Rittigovi, podal na nás žalobu. Když jsem šel po Okamurovi, podal na mě trestní oznámení. Když jsem šel po Martinu Dvořákovi, podal na mě stížnost ČAKu. Když jsem šel po PROMOPRO, podali na mě žalobu. Když jsem kritizoval Irenu Máchovou, podala na mě stížnost ČAKu. Když jsem šel po „Šachtovcích/MSB Legal“, podali na mě stížnost ČAKu…,“ uvedl Láska. „Celkem jsem na svoji osobu zaznamenal za posledních 6 let cca 20 trestních oznámení a asi desítku žalob či obdobných podání,“ spočítal senátor. Nutno podotknout, že Láska dosud všechny spory vyhrál.

„Raději se zamyslete, pane Mynáři, nad svým přístupem. Nad slibem, že bezpečnostní prověrku dostanete. Nad slibem, že necháte rozhodnout soud. A nad následným alibistickým stáhnutím žaloby proti rozhodnutí, že bezpečnostní prověrku nedostanete. Zkuste se zamyslet nad svojí odvahou a nad svým stavěním se k odpovědnosti čelem. A to raději ještě před tím, než začnete pochybovat o morální integritě druhých,“ vyzval nakonec senátor Láska kancléře.