Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

ODS vyloučila ze strany radního Langa, který nabádal k podřezání prezidenta Zemana

Výkonná rada ODS ve středu ze strany vyloučila radního Jesenice u Prahy Martina Langa, který na facebooku nevybíravým způsobem nabádal k podřezání prezidenta Miloše Zemana. O rozhodnutí výkonné rady informovala mluvčí ODS Jana Havelková. Lang byl vyloučen kvůli závažnému porušení stanov.

Lang na sociálních sítích vybízel k zabití prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho souhlasu se zdaněním náhrad vyplácených církvi. Lang na svůj facebookový profil na konci dubna mimo jiné napsal, že Zeman je druhý Hitler a je potřeba ho “podřezat jako svini”. Poslance, kteří hlasovali pro zdanění náhrad, označil za “proradná prasata”, která je třeba pozabíjet.

Podle prezidenta tím Lang vyzýval k “rozsáhlému teroristickému útoku”, protože pro zákon hlasovalo 114 poslanců. Minulý týden Zeman kritizoval občanské demokraty za to, že svého člena ze strany nevyloučili okamžitě. Případem se v současné době zabývá i Policie ČR. Kriminalisté případ prošetřují pro podezření z vyhrožování násilím proti skupině obyvatel a proti jednotlivci.

Radní Lang se za své vyjádření minulý týden omluvil a vzdal se funkce předsedy místního sdružení ODS. Předseda ODS Petr Fiala ještě před tím Langovo vyjádření odsoudil. Řekl, že je naprosto nepřijatelné, i kdyby bylo myšleno jako nadsázka. Lang na své vyloučení reagoval konstatováním, že vedení ODS kleslo na úroveň komunistů z roku 1969, kteří podle něj podobně vylučovali své členy.

Poslanci schválili zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích 23. dubna. Novelu poslanců KSČM, jež zdanění zavádí, pak Zeman podepsal 2. května. Zdanění náhrad ale ještě může zrušit Ústavní soud. Na ten se obrátilo už více než čtyřicet senátorů z KDU-ČSL, ODS i dalších klubů. Žádají přednostní projednání návrhu, protože zdanění má platit už od příštího roku.