Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Výsledek ČSSD v evropských volbách je tragédie, straně chybí osobnosti, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním rozhovoru pro TV Barrandov vyjádřil k výsledkům voleb do evropského parlamentu, zejména k rekordně slabému výsledku ČSSD. Prezident označil volební výsledek sociální demokracie v eurovolbách (3,95 procenta) za tragédii.

Někdejší dlouholetý předseda ČSSD prohlásil, že straně chybí výraznější osobnosti, které by zaujaly voliče. Kritizoval také lídra kandidátky Pavla Poce, který podle jeho názoru zanedbal komunikaci s veřejností.

Prezident řekl, že podle slibu volil sociální demokracii, na volebním lístku dal ale preferenční hlas Olze Sehnalové, protože je podle něj pracovitější než lídr Poc. Toho označil za nevýrazného. Zeman Poce kritizoval už dříve, když řekl, že ho ještě před 14 dny považoval za bývalého československého reprezentanta ve skocích na lyžích.

Dalším důvodem nízkého volebního zisku ČSSD je podle prezidenta situace kolem ministra kultury Antonína Staňka, jehož demisi v úterý odmítl přijmout. „Strana, která zařízne svého vlastního ministra, je odsouzena skončit pod pěti procenty, což se také stalo,“ konstatoval prezident.

Prezident velmi ocenil, že se oproti předchozím volbám do Evropského parlamentu zvýšila česká volební účast. Zároveň však upozornil, že se vlastně jen vrátila na úroveň před deseti lety.