Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal spolkového ministra vnitra, stavebnictví a domoviny Seehofera, hovořili o migraci

Prezident přijal spolkového ministra vnitra, stavebnictví a domoviny Seehofera, hovořili o migraci

Prezident republiky Miloš Zeman přijal v pátek na Pražském hradě Horsta Seehofera, spolkového ministra vnitra, stavebnictví a domoviny Spolkové republiky Německo. Klíčovým tématem jednání byla migrace. Zeman podpořil Seehofera v jeho kritickém a rozumném pohledu a ocenil česko-německou spolupráci v oblasti vnitra.

„Otázky migrace je třeba řešit mimo EU nebo nejpozději na hranici EU,“ uvedl Seehofer. Tato témata chce otevřít hned po zformování nových orgánů EU po květnových volbách. Zároveň chce bilaterálně spolupracovat se státy mimo EU na ochraně hranic Unie. Německo čeká předsednictví EU v příštím roce a Česko o dva roky později.

Ministr vnitra Seehofer se v Praze setkal také se svým českým protějškem Janem Hamáčkem (ČSSD). Oba ministři se shodli na tom, že současná spolupráce v oblasti migrace a bezpečnosti je na vysoké úrovni. „Dalo by se říct, že už ani nemůže být lepší,“ podotkl Seehofer.

Hamáček dodal, že počty migrantů do EU jsou nižší než v době migrační krize. K tomu přispělo uzavření tzv. Balkánské cesty ve spolupráci s Tureckem. Česko podle něj chce i nadále pomáhat jak členským zemím EU, tak i například Makedonii nebo Srbsku při řešení přetrvávajících problémů spojených s přílivem uprchlíků.

Na tiskovém briefingu po jednání pak Hamáček uvedl, že v severní Africe by mohl vzniknout pilotní projekt tzv. vyloďovacích center, která budou řešit žádosti uprchlíků o azyl v Evropské unii. Centrum by mohlo vzniknout například v Libyi nebo Egyptě. Oba ministři se na takovém řešení podle Hamáčka shodli.