Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Stát se musí omluvit za Zemanův výrok o bývalém poradci, rozhodl nepravomocně soud

Americký velvyslanec King: Se Zemanem máme velmi dobré vztahy, jeho smysl pro humor mě baví

Prezidentu Miloši Zemanovi bývá často vytýkáno, že se „bratříčkuje“ s Čínou a Ruskem, s nimiž prý udržuje až příliš nadstandardní vztahy. Jeho kritiky asi zklame fakt, že si skvěle rozumí i s americkým velvyslancem Stephenem B. Kingem, který si českého prezidenta nemůže vynachválit. O přátelských vztazích s prezidentem King hovořil v rozhovoru pro deník Blesk.

„Když ode mě váš pan prezident v prosinci 2017 převzal pověřovací listiny, strávil jsem s ním asi půl hodiny a prostě se nám spolu dobře komunikovalo na řadu témat,“ svěřil se velvyslanec King v rozhovoru. „Od té doby máme nejen dobré, ale podle mě velmi dobré vztahy. Snažíme se teď setkávat co čtvrt roku, během pár týdnů bude řada na mně, abych ho přijal, takže se spolu asi najíme tady na terase, protože on rád jí venku,“ uvedl.

King také dodal, že nemá sebemenší problém s tím, že někteří kritici hlavy státu poukazují na jeho výroky, které jim přijdou nepatřičné, podobně jako některé vtipy a narážky. „Mně se jeho smysl pro humor v soukromí fakt líbí. A také chápu, proč některé veřejně pronášené věci mohou vyznít tak trochu kontroverzně,“ řekl King, který o přidělení na ambasádu do Česka amerického prezidenta Donalda Trumpa sám požádal.

V závěru rozhovoru pak King srovnal svého chlebodárce s českou hlavou státu. „Nemám s ním žádný osobní vztah. Lidé samozřejmě mají tendenci hodnotit jeho styl, ale ten, upřímně řečeno, není až tak rozdílný od Miloše Zemana. Oba prostě říkají, co si myslí,“ odpověděl velvyslanec, který ve vztazích mezi ČR a USA vytyčil tři důležitá kritéria: přátelství, bezpečnost a ekonomickou prosperitu.