Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman odsoudil snahu ocenit okupanty z roku 1968, pozval si velvyslance a chce vysvětlení

Prezident Miloš Zeman odsoudil návrh ruského zákona, který by uznal účastníky sovětské okupace bývalého Československa z roku 1968 za válečné veterány. K návrhu chce vysvětlení od ruského velvyslance, kterého si kvůli tomu pozval na Pražský hrad. V odůvodnění návrhu projednávaného ruskými zákonodárci se píše, že sovětští vojáci potlačili v Československu státní převrat.

„Pan prezident si pozval na čtvrtek 13. června 2019 na Pražský hrad velvyslance Ruské federace Alexandra Zmejevského. Bude žádat vysvětlení ve věci návrhu ruského federálního zákona, který uděluje status válečných veteránů i účastníkům okupace ČSSR v roce 1968,“ informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Návrh zákona už kritizovala ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který v pondělí na Twitteru napsal, že okupace Československa byla v příkrém rozporu s mezinárodním právem. Za hrubé porušení mezinárodního práva označil okupaci z roku 1968 také slovenský premiér Peter Pellegrini. Návrh ruského zákona bude podle něj jedním z témat jeho oficiální návštěvy Moskvy. Ve středu se při ní setká se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem.

Proti ruské snaze přiznat okupantům status válečných veteránů se ohradili také čeští poslanci a senátoři.

„Jestliže sama ruská strana říká, že mají být prohlášeni válečnými veterány, znamená to, že nám oznamuje, že proti nám vedla válku,“ uvedla ve Sněmovně Miroslava Němcová (ODS). Dodala, že „válka je nejvyšší, nejhrubší stupeň porušení mezinárodního práva.“ Ruský pokus ocenit okupanty pak označila za pokus vrátit střední Evropu do vlivu dnešního Ruska.

Senátoři ze zahraničního výboru vyjádřili obavu, že by po zkušenostech s ruským obsazením části území Gruzie a Ukrajiny včetně anexe Krymu mohla být novela dalším pokusem směřujícím k „legalizaci jakéhokoli podobného násilného aktu“. Vláda by proto podle výboru měla věc probrat na jednání příslušných orgánů OSN a projednat se spojenci v NATO a EU.