Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý šéf vojenské kanceláře Pražského hradu žaluje stát o stovky tisíc za ušlý plat

Doplacení více než čtvrt milionu korun za ušlý plat požaduje od státu bývalý šéf vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc. Pilcovi totiž v listopadu 2015 Národní bezpečnostní úřad odebral prověrku, kvůli čemuž musel na svou funkci rezignovat. Městský soud však letos rozhodnutí o odebrání prověrky zrušil a Pilc se tak domáhá náhrady ušlého platu a nemajetkové újmy.

Národní bezpečnostní úřad odebral prověrku Pilcovi v roce 2015. Zjištění, jež Pilce označilo za riziko, přišlo od vojenského zpravodajství, jež sám dříve jako pověřený ředitel vedl. Údajně byly důvodem jeho rizikové styky s ruským podnikatelem a bývalým zaměstnancem české ambasády v Moskvě, kde Pilc v minulosti působil. Pilc jakoukoli závadnost schůzek odmítl a odebrání prověrky označil za „profesní likvidaci“.

Podle médií mohly za Pilcovým případem stát spory ve Vojenském zpravodajství. Pilc v aféře kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové) svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z armádního zpravodajství. Prezident Miloš Zeman poté prohlásil, že bude muset kvůli chybějící prověrce Pilce časem odvolat.

Pilc považoval postup NBÚ za nezákonný, proti odebrání prověrky se bránil rozkladem k řediteli NBÚ i správní žalobou u soudu, který mu letos na jaře vyhověl. Městský soud konstatoval, že senátu chyběly další materiály, které by potvrzovaly věrohodnost informace zpravodajské služby, na jejímž základě byla Pilcovi prověrka odebraná.

„S ohledem na skutečnost, že Ministerstvo obrany ČR, tak i Národní bezpečnostní úřad odmítly dobrovolně zaplatit náhradu za ušlý služební plat, podali jsme dne 22. května žalobu k příslušnému soudu o zaplacení 329 tisíc korun, přičemž v tomto řízení budeme požadovat úroky z prodlení ve výši devět procent ročně a náhradu nákladů řízení,“ sdělil ČT Pilcův advokát Daniel Volák. Částku, kterou bude Pilc chtít za nemajetkovou újmu, zatím vyčíslenou nemá.