Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvyšší státní zástupce se chce na Babišově střetu zájmu jen zviditelnit, prohlásil Zeman

Nejvyšší státní zástupce se chce na Babišově střetu zájmu jen zviditelnit, prohlásil Zeman

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman minulý týden prohlásil, že zjištění v návrhu zprávy Evropské komise, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů, jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin. Podle prezidenta Miloše Zemana se chce nejvyšší státní zástupce jen zviditelnit a zachránit před svým odvoláním z funkce.

Žalobce Zeman minulou neděli v České televizi řekl, že si Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje vlastní analýzu navrhovaného dokumentu. Výsledky by mohlo mít do dvou či tří týdnů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na Zemanovo oznámení prohlásil, že nejvyšší státní zástupce nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu. Babiš tvrdí, že předběžný návrh je plný nepravd, které budou české úřady v příštích měsících vysvětlovat a vyjadřovat se k nim. Pavel Zeman na Babišovu kritiku uvedl, že policie a státní zastupitelství musí konat vždy, pokud se dozvědí o podezřeních z trestného činu.

„O Pavlovi Zemanovi se říká, že je to naprosto neviditelný státní zástupce. On už je tam osm let a nezanechal po sobě absolutně žádnou stopu,“ prohlásil Zeman v neděli na Frekvenci 1. „Nu a nyní, protože kvůli jeho nicnedělání začaly opravdu diskuse o jeho odvolání, tak považoval za nutné se zviditelnit. Nu a způsob, kterým to udělal, patrně povede k tomu, že hned tak odvolaný nebude,“ řekl prezident.

Závěrem prezident konstatoval, že ti, kdo si stěžují v Bruselu, jednají proti českým zájmům. „Dříve jsme si stěžovali v Moskvě. Předtím jsme si stěžovali v Berlíně, teď si stěžujeme v Bruselu. Já nechci používat zrovna termín udavačství. Ale v každém případě platí, že národ, který si svoje vnitřní věci nedokáže vyřídit sám, na své domácí půdě, není zcela svéprávný. A ti, kdo ho chtějí této svéprávnosti zbavit a stěžují si v tom Bruselu, podle mého názoru jednají proti zájmům České republiky,“ řekl Zeman.