Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý ministr spravedlnosti obvinil kancléře Mynáře z „úporného naléhání“ v kauze Lány

Někdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (zvolen za ANO) obvinil prezidentova kancléře Vratislava Mynáře ze snahy jej ovlivnit kvůli podání stížnosti pro porušení zákona v kauze Lesní správy Lány. Podle Pelikána na něj Mynář několikrát naléhal, aby stížnost podal, a na případ se ho poté několikrát vyptával. Jeho chování označil za “dosti úporné”. Ministr nakonec stížnost nepodal.

Kancléř Vratislav Mynář taková obvinění odmítl. Podle něj Pelikán lže. Mynář v prohlášení uvedl, že jako statutární orgán Kanceláře prezidenta republiky, která zřizuje příspěvkovou organizaci Lesní správa Lány, odpovídá za její právní režim. Proto když podle něj vznikly pochybnosti ohledně porušení zásad místní příslušnosti soudu, bylo jeho zákonnou povinností využít všech procesních postupů a iniciovat podnět k podání stížnosti pro porušení zákona.

„Nevím, jaká je motivace Roberta Pelikána k tvrzení lží, že jsem toto podání měl učinit já a přímo bezprostředně k jeho rukám, když – pokud vím – žádný z ministrů s sebou nenosí po kapsách razítko podatelny svého resortu,“ uvedl Mynář. Pelikána zároveň s odkazem na některé případy z doby, kdy stál v čele ministerstva, označil za neúspěšného ministra.

Bývalý ministr Pelikán totiž Radiožurnálu řekl, že mu podnět dal Mynář přímo do ruky, podle Mynáře ho ale předal právní zástupce na podatelně ministerstva. „Pokud si vzpomínám, tak pan Mynář za asistence pana prezidenta opakovaně cítil potřebu mě upozorňovat na postup orgánů činných v trestním řízení v této kauze a stěžovat si. A pak začal hovořit o tom, že si myslí, že by se tam měla podat stížnost pro porušení zákona. Pak mě podnět prostě jednoho dne strčil do ruky,“ uvedl Pelikán.