Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko patří k deseti nejmírumilovnějším zemím světa, i přesto, že si mírně pohoršilo

Česko nadále patří k nejvíce bezpečným a mírumilovným zemím světa, ačkoli si proti loňsku mírně pohoršilo. Vyplývá to ze zveřejněného Světového mírového indexu, v němž Česko zaujímá desáté místo ze 163 hodnocených zemí. V loňském hodnocení bylo Česko dokonce na sedmém místě. Nejmírumilovnější zemí světa zůstává Island, nejhůře dopadl Afghánistán.

Index míru je výsledkem hodnocení ve 23 kategoriích, jako jsou například míra kriminality, snadnost přístupu ke zbraním, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, míra nátlaku politického systému na občany či účast na zahraničních konfliktech.

Podle tiskové zprávy Institutu pro hospodářství a mír se celosvětový index mírně zlepšil poprvé po pěti letech, když 86 hodnocených zemí dosáhlo lepšího výsledku, zatímco 76 se jich zhoršilo. Česko si z 21. pozice v roce 2008, kdy byl index sestaven poprvé, v minulých letech pravidelně polepšovalo až na šestou příčku v roce 2017.

Vedle Islandu zaujímají nejvyšší příčky Nový Zéland, Rakousko, Portugalsko a Dánsko. Naopak nejvíce nebezpečno je po Afghánistánu a Sýrii v Jižním Súdánu, Jemenu a Iráku.