Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kvůli prezidentově „trucování“ je Ústavní soud už pět měsíců oslabený

Ústavní soud pracuje od lednové rezignace soudce Jana Musila už pátý měsíc v oslabené sestavě 14 soudců, kteří si musí dělit práci uvolněného kolegy. Poté, co Senát odmítl Zemanova kandidáta Aleše Gerlocha, prezident žádného dalšího kandidáta nenavrhl a zatím se k tomu ani nechystá.

Musil rezignoval na konci ledna v 77 letech ze zdravotních důvodů a kvůli únavě. Prezident Miloš Zeman na jeho místo navrhl Aleše Gerlocha, jehož kandidaturu ale nepodpořili senátoři. Dostal 19 z 64 odevzdaných hlasů. Zeman pak v březnu uvedl, že Senát odmítnutím Gerlochovy nominace uškodil Ústavnímu soudu a že „nebude trucovat“ a navrhne dalšího kandidáta.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz, kdy prezident nového ústavního soudce navrhne, odpověděl, že takové kroky Pražský hrad „zásadně oznamuje až v okamžiku, kdy nastanou“.

O práci chybějícího soudce, jehož nástupce zatím Senát neschválil, se dělí čtrnáct zbylých kolegů. Absence nového soudce je každý měsíc bolestnější a každý měsíc citelnější. Ti, kteří o jmenování nového soudce dosud nerozhodli, by to měli vědět nejlépe,“ uvedl generální sekretář Vlastimil Göttinger.

Pokud by patnáctý soudce chyběl celý rok, znamená to pro každého ze zbývajících 14 soudců přibližně o 20 spisů více. „Za situace, kdy měsíčně dostane k rozhodnutí 26 nových věcí, se však další zvyšování výkonnosti limitně blíží hranici lidských možností,“ míní Göttinger. Zároveň však dodal, že oslabení soudu se na rychlosti vyřizování stížností zatím neprojevilo.