Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní vyznamenání

Poslanci proškrtali seznam návrhů na vyznamenání, vyřadili Kisku nebo Robertsona

Poslanci dnes rozhodovali o předběžné podobě seznamu, který Sněmovna pošle prezidentovi Miloši Zemanovi k návrhům na státní vyznamenání. Ze seznamu, který původně čítal 48 jmen, poslanci vyřadili několik kandidátů. Navržen nebude například bývalý slovenský prezident Andrej Kiska či bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson.

Sněmovna nenavrhla prezidentovi ani zakladatele serveru Manipulátoři.cz Petra Nutila, právníka a muzikálového producenta Oldřicha Lichtenberga i některé další původně zvažované lidi. Patří k nim i zakladatel a ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa a bývalý senátor Josef Kalbáč.

Konečný sněmovní seznam čítá 37 jmen. Je jich o 11 méně, než jak navrhoval příslušný podvýbor a po něm také organizační výbor.

O některých navrhovaný kandidátech se rozhořela debata. Poslanec KSČM Leo Luzar podotkl, že Robertson byl navržen kvůli tomu, že vedl NATO v době, kdy Česko do aliance vstupovalo. „Všichni víme, co následovalo. Bylo to bombardování Jugoslávie,“ uvedl. Václav Klaus mladší (Trikolóra) zpochybnil nominaci bývalého náčelníka generálního štábu Petra Pavla. Poukázal mimo jiné na jeho někdejší členství v bývalé Komunistické straně Československa a na to, že si ho některé politické strany podle něho pěstují jako prezidentského kandidáta. „Voják je výborný, ale politruk je špatný,“ podotkl na Pavlovu adresu Jaroslav Foldyna (ČSSD).

Prezident návrhům Sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni dolní komora navrhla 28 osobností, Zeman vyhověl 11 sněmovním návrhům.