Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

SPD by mohlo ve vládě nahradit sociální demokraty, domnívá se prezident

Tak jako každý týden, i tentokrát se prezident Miloš Zeman v diskusním pořadu TV Barrandov Týden se prezidentem vyjádřil k aktuálním tématům. Kvůli čtvrteční návštěvě slovenské prezidentky Zuzany Čaputové byl pořad předtočen již ve středu. Hlavními tématy tentokrát bylo vystoupení ČSSD z vlády, fungování nových ministrů a chystaná demonstrace proti premiérovi Babišovi.

„Pokládám za malicherné, kdyby se vláda měla rozpadnout kvůli radě České tiskové kanceláře,“ prohlásil Zeman v reakci na výhrůžku ČSSD, že odejde z vlády, pokud bude hnutí ANO ve Sněmovně hlasovat pro kandidáta SPD do rady ČTK Michala Semína.

Prezident uvedl, že ho takový přístup ČSSD zaráží. „Nevím, kdo je pan Semín, ale pokládám za poněkud malicherné, kdyby se vláda měla rozpadnout kvůli Radě ČTK,“ řekl a dodal, že nechápe, proč nějaká rada vůbec existuje. „Asi aby se zase nějaký politik někde uživil a uplatnil,“ odpověděl si rovnou sám.

„Jan Hamáček naprosto realisticky upozornil, že pokud ČSSD z vlády odejde, tak se vláda opře o svobodu a přímou demokracii. Pak by ČSSD ztratila ministerské posty, přestala by být v pozici viditelná a uškodila by si,“ připomněl Zeman, který se prý Babiše na Soukupův popud v sobotu na pravidelné večeři v Lánech zeptá, jestli je pro něj hnutí SPD ve vládě stále nepřijatelné.

Moderátora zajímalo, zda při večeři proberou i odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jmenování jeho nástupce Michala Šmardy. „Pokud se na to premiér zeptá, tak řeknu, že se mám sejít se Šmardou, a to je vše,“ řekl prezident. A co kdyby Babiš přišel s tím, že situaci už dál nezvládá a chce předčasné volby? „Já beru jeho prohlášení, že nebude rezignovat. Předčasné volby by byly rezignací svého druhu,“ odvětil na Soukupovu otázku.

Prezident v návaznosti na Soukupovu otázku zhodnotil také vstup do funkce ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. „Všichni tři jsou dobří. Pozitivně mě překvapil Kremlík, velice rychle a dobře se zapracoval. O Benešové mluvit nemusím, takovou praxi, jakou má, by jí měli závidět všichni představitelé naší justice,“ řekl s tím, že s Kremlíkem chce probrat problém s mýtným na silnicích první třídy.