Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda se mění svobodnými volbami, nikoli demonstracemi, řekl o Letné prezident Zeman

Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podle prezidenta Miloše Zemana protestují proti výsledku svobodných voleb, zatímco demonstrace v roce 1989 po svobodných volbách volaly. Podle prezidenta si kritici premiéra Babiše budou muset na změnu počkat do voleb.

„Já vždy reaguji na dotazy týkající se demonstrací, včetně té poslední, dvěma stručnými větami. Zaprvé v demokratické svobodné společnosti má každý právo demonstrovat. Zadruhé vlády se mění v demokratické svobodné společnosti demokratickými svobodnými volbami, a nikoli demonstracemi,“ prohlásil prezident Miloš Zeman při zahájení návštěvy Kraje Vysočina.

„Myslím, že s první větou máme všichni souhlas. Pokud jde o druhou větu, tak se zeptejme demonstrantů, čeho chtějí dosáhnout. Jestli odvolání premiéra, tak buď mu musí být vystavena nedůvěra v Poslanecké sněmovně – a podle počtu hlasů to zatím na to nevypadá – nebo musí být poražen ve volbách, což se také nezdá býti pravděpodobným,“ řekl Zeman.

Babišova vláda bude hlasování o nedůvěře čelit ve středu v Poslanecké sněmovně. Opoziční strany ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostové a nezávislí sesbírali 66 podpisů ke svolání schůze. Na svržení Babišovy vlády ale opozice při stávajícím rozložení nemá dost hlasů. Pro vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů z celkových 200 poslanců.

„Takže jinými slovy: lidé, kteří jsou nespokojeni s výsledkem voleb, mají právo demonstrovat, ale pokud příští volby nedopadnou jinak, tak mají smůlu,“ shrnul Zeman.

„Pan hejtman mi teď říkal jednu hezkou větu: V listopadu ´89 jsme demonstrovali za svobodné volby, já sám jsem na Letné skončil svůj projev právě větou: Chceme svobodné volby, dnes demonstrujeme proti výsledkům svobodných voleb,“ uzavřel prezident.