Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman po osobní schůzce odmítá jmenovat Šmardu z ČSSD ministrem kultury

Prezident Miloš Zeman nehodlá vyhovět návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) a ČSSD a vyměnit ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) za místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. Zeman se setkal se Šmardou v úterý odpoledne v penzionu Rytířsko, kde je prezident ubytovaný během své návštěvy kraje Vysočina.

Setkání nebylo v oficiálním prezidentově programu návštěvy kraje Vysočina a Hrad ani na přímou otázku nechtěl sdělit její konkrétní termín. Novináři přístup na schůzku neměli. O čem se Zeman se Šmardou bavili, tak není jasné. Schůzka trvala asi dvě hodiny, Šmarda však údajně prezidenta nepřesvědčil.

Šmarda by měl nahradit ministra Antonína Staňka (ČSSD). Na jmenování Šmardy ČSSD čeká od konce května. Jeho odvolání na žádost sociální demokracie navrhl premiér Andrej Babiš (ANO), Zeman návrhu s odkazem na to, že mu ústava nestanovuje žádnou lhůtu, zatím nevyhověl. Staňkovu rezignaci předtím odmítl.

Hamáček po pátečním jednání předsednictva ČSSD řekl, že termín odvolání Staňka a jmenování Šmardy chce strana znát do konce června. V opačném případě svolá mimořádně předsednictvo strany, které by mohlo znovu hlasovat o tom, zda má sociální demokracie ve vládě setrvat.