Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ukončil návštěvu Vysočiny ve Vladislavi a Kadolci, čeká ho týden dovolené

Prezident Miloš Zeman dnes na závěr své třídenní cesty po Vysočině navštívil městys Vladislav u Třebíče a vesničku Kadolec na Žďársku. Výběr obcí vycházel ze Zemanova přání poděkovat svým voličům za přízeň ve volbě prezidenta republiky. Loni ve Vladislavi ve druhém kole volby získal téměř 70 procent hlasů, v Kadolci dokonce 90 procent.

Mítinku ve Vladislavi se zúčastnilo asi 250 lidí. Zeman podepsal kroniku městyse a jeho prapor ozdobil stuhou. Další dnešní zastávkou byl Kadolec u Křižanova. V obci se 180 obyvateli na Zemana čekalo 300 lidí. Prezident zde dostal darem knihu leteckých snímků a slivovici.

Hned na úvod projevu ve Vladislavi si Zeman neodpustil poznámku směrem k přítomným novinářům. „Promiňte, že nevstávám, ale mám trochu bolavé nohy a špatně se mně chodí, což se o mně ví. Kdykoli je nějaká tisková konference, vidím oči novinářů, fotografů a dalších, jak doufají, že upadnu. Zatím se to ještě nikdy nestalo, ale stát se to může, a já vždy odpovídám, že politika se nedělá nohama, ale hlavou,“ usmál se prezident.

Jeden z přítomných občanů pak položil Zemanovi otázku, koho by si představoval v budoucnosti na pozici českého prezidenta. „Ty, kdo budou kandidovat a dostanou ve druhém kole tak jako já nejvyšší počet hlasů. Velice bych si přál, ať už vyhraje kdokoli, aby to byl profesionální politik. Politika je řemeslo jako každé jiné, které se musíte naučit. Když se ho nenaučíte, děláte jeden kiks za druhým a působí to směšně,“ řekl prezident.

Závěrem pak prezident slíbil, že na Hradě přijme delegaci dobrovolných hasičů. „Profesionální hasiče už jsem přijal. Dobrovolní hasiči si zasluhují naši úctu, protože to dělají zadarmo,“ řekl Zeman.

Po ukončení oficiální cesty zůstává prezident Miloš Zeman na Vysočině a přesune se do Nového Veselí na svou chalupu, kde stráví týden dovolené. Tradiční plavba na nafukovacím člunu po novoveselském rybníku se prý letos uskuteční. Loni prezidentův Challenger nevyplul kvůli silnému větru.