Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odchodem ČSSD z vlády by vznikla nová většina, ale bez sociální demokracie, domnívá se Zeman

Odchod ministrů ČSSD z vlády by byl jen její personální rekonstrukcí. V pravidelném čtvrtečním rozhovoru na TV Barrandov to ve čtvrtek řekl prezident Miloš Zeman. Vznikla by podle něj nová většina bez ČSSD, která by kabinet Andreje Babiše z ANO podporovala.

Zeman připomněl slova bývalého prezidenta Václava Havla, že prezident není automat na podpisy. Podle Zemana má prezident právo na vyjádření pochybností. Poukázal na to, že zatímco Staněk má titul docent, Šmarda má jen středoškolské vzdělání. Nemá také podle žádné zkušenosti s oblastí kultury, zatímco Staněk řídil jako primátor Olomouc, jež Zeman označil za kulturní město.

Prezident také zopakoval, že konec Staňka začal Hamáček požadovat poté, co ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta kvůli podezřením z ekonomických nepravostí.

Sociální demokracie v posledních dnech mluvila o možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by Zeman nadále odmítal Staňka odvolat. Zeman řekl, že by v takovém případě přerušil veškeré vyjednávání se sociální demokracií. Vyhrožování kompetenční žalobou označil za drzost. Řekl také, že sociální demokracie je po debaklu, který utrpěla ve volbách do Evropského parlamentu, „trochu hysterická“.

V závěru rozhovor prezident zmínil také své zdraví. Řekl, že chce omezit kouření, protože kvůli němu trpí nechutenstvím. Nechutná mu maso a jí jen sladké. Přes prázdniny chce „trochu“ ztloustnout. „Razantně, asi o 50 procent, omezím kouření. Ta cigareta mi bude o to víc chutnat, když bude vzácnější,“ řekl Zeman.