Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

ODS chce zrušit přímou volbu prezidenta, oznámil předseda strany Petr Fiala

ODS chce zrušit přímou volbu prezidenta, oznámil předseda strany Petr Fiala

Přímá volba prezidenta by se měla zrušit a hlavu státu by měl znovu volit parlament, domnívá se předseda ODS Petr Fiala. V rozhovoru pro Novinky uvedl, že přímá volba se neosvědčila a manýry prezidenta Miloše Zemana ohledně odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) jsou toho jasným důkazem.

„Musíme obnovit pevné kořeny parlamentního systému vlády, neboť to, co se děje v posledních letech, rozvrací náš ústavní systém v samých základech,“ uvedl Fiala. „Prezident má pocit, že když získal svůj mandát přímo od voličů, může dělat téměř cokoli. Není to pravda, jeho pravomoci jsou fakticky stejné,“ dodal předseda ODS.

Podle Fialy je tak patrné, že přímá volba hlavy státu není správná. „Proto chci otevřít diskusi o návratu k nepřímé volbě prezidenta, tedy volbě Parlamentem ČR,“ dodal. Přímá volba se naposledy uskutečnila v roce 2008. Právě její průběh a okolnosti kolem zvolení Václava Klause tehdy politiky vedlo ke změně způsobu volby z nepřímé na přímou.

Proti návrhu Fialy se postavila TOP 09. „Návrh na zrušení přímé volby prezidenta nepodporuji. Důvod je prostý. Kvůli nepřijatelnému chování Miloše Zemana by se neměl měnit základní zákon země,“ napsal předseda strany Jiří Pospíšil na twitteru.

Návrh se nezamlouvá ani hradnímu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi. ODS otevřeně vzkazuje občanům: Demokracii omezíme, jste hlupáci, protože špatně volíte,“ uvedl.