Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátoři rozšíří žalobu na Zemana o nečinnost při odvolání Staňka

Senátoři rozšíří žalobu na Zemana o nečinnost při odvolání Staňka

Skupina senátorů v čele s Václavem Láskou se v úterý dohodla, že ústavní žaloba na Miloše Zemana bude rozšířena o nečinnost prezidenta při odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Konečná podoba žaloby má být dokončena až po schůzkách hlavy státu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, které proběhnou tento týden.

Pod verzi žaloby na prezidenta, kterou v dubnu představil předseda senátorského Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21 Václav Láska, se podepsalo 34 senátorů. Novou verzi ale budou muset senátoři podepsat znovu. „Připravili jsme doplnění k naší žalobě, která už má 34 podpisů. Jednání prezidenta je kontinuální a navazuje na již uvedené skutky a je to naopak jejich stupňování,” uvedl Láska.

„Je velmi pravděpodobné, že 24. července budeme na plénu Senátu projednávat žalobu proti prezidentu republiky pro hrubé porušení Ústavy, a rovněž jsme se shodli, že součástí žaloby bude i popis posledního konaní prezidenta,” řekl na úterní tiskové konferenci předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.

Základ původní žaloby, kterou Láska představil na konci dubna, spočívá na tom, že prezident Zeman neustále více či méně závažnými skutky Ústavu porušuje. Žaloba vyjmenovává a popisuje Zemanovy skutky, které jsou podle tvůrců hrubým porušením Ústavy. Žaloba připomíná například jmenování prezidentského kabinetu Jiřího Rusnoka v roce 2013, Zemanovo odmítnutí jmenovat Miroslava Pocheho (ČSSD) ministrem zahraničí či zpochybňování nezávislosti justice.

Prezident v polovině června na TV Barrandov řekl, že návrh žaloby je ústavní negramotnost a že jeho kroky nebyly v rozporu s Ústavou.