Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval rektorem Masarykovy Univerzity neurologa Martina Bareše

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval rektorem Masarykovy univerzity v Brně neurologa Martina Bareše. Padesátiletý Bareš je profesorem neurologie a působí i jako děkan lékařské fakulty. Funkce se ujme v září, mandát mu bude trvat do konce srpna 2023. Rektory jmenuje prezident na návrh akademických senátů vysokých škol.

V čele Masarykovy univerzity Bareš nahradí Mikuláše Beka, který instituci vedl dvě funkční období. Akademický senát dal Barešovi přednost před protikandidátem, kterým byl geolog Jaromír Leichmann z přírodovědecké fakulty. Bareš získal 36 ze 47 platných odevzdaných hlasů, Leichmann 11.

Bek, který se loni stal senátorem a po dvou funkčních obdobích v čele univerzity už na místo rektora nemohl kandidovat, měl v minulosti se Zemanem rozpory. Bareš po svém zvolení řekl, že očekává, že Zeman bude rozhodnutí akademického senátu respektovat a skutečně ho rektorem jmenuje. Uvedl, že by té příležitosti chtěl využít k diskusi s prezidentem k vysvětlení role Masarykovy univerzity ve společnosti.

Prezident v proslovu Barešovi poblahopřál ke jmenování a Masarykovu univerzitu označil za špičkovou českou univerzitu. „Všiml jsem si, že Masarykova univerzita, která vedle Karlovy univerzity patří ke špičkovým univerzitám v České republice, vytvořila iniciativu na jakýsi elitní klub pěti kamenných univerzit. Já to velice vítám, protože to umožňuje odlišit poctivou práci od toho, kdy vysokoškolský diplom je spíše záležitostí peněz než záležitostí znalostí. A byl bych velmi rád, kdyby to byla inspirace i pro další vysoké školy v České republice,“ uvedl Zeman.