Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hradní kancléř Mynář musí zaplatit pokutu 50 tisíc za nelegální rybník u své sjezdovky

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář dostal pokutu 50 tisíc korun za načerno postavený rybník v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Mynář rybník před třinácti lety postavil bez potřebných povolení a částečně na cizích pozemcích. Původně mu za to hrozila od vodoprávního úřadu až milionová sankce.

Kromě téměř hektarového rybníku vlastní kancléř i přilehlou sjezdovku a penzion. A právě na zasněžování vlastního svahu využívá vodu z načerno vybudovaného rybníku. Ani k odběru vody ovšem nemá souhlas vodoprávního úřadu, za což mu hrozí další pokuta. Šetření České inspekce životního prostředí v této věci však zatím nebylo ukončeno.

Nízkou výši pokuty vysvětlil mluvčí radnice v Uherském Hradišti Jan Pášma. „Udělení pokuty při spodní hranici maximální zákonné sazby vodoprávní úřad odůvodňuje zejména pozitivním vlivem vodní nádrže, spočívajícím v zadržení vody v krajině, a také ve zlepšení biodiverzity v dané lokalitě,“ uvedl. Úřad podle něj také přihlédl k tomu, že Mynář byl nápomocný při objasňování přestupku. Pášma doplnil, že rozhodováno bylo formou příkazu, který je pravomocný.

Sám Mynář fakt, že k vybudování rybníku dosud nemá potřebné povolení, nezapírá. „Bohužel musím konstatovat, že k dnešnímu dni se mi ani po tak dlouhé době nepodařilo celou anabázi uzavřít. Všichni znají, jakým způsobem probíhají stavební řízení a jak dlouhodobá záležitost to je. Musím konstatovat, že k dnešnímu dni – byť jsme poněkolikáté požádali o dodatečné stavební povolení – se nám nepodařilo z důvodu úmrtí několika majitelů pozemků dotáhnout veškerá dědická řízení,“ prohlásil Mynář ve videu, které zveřejnil na oficiálních stránkách Pražského hradu.