Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hradní mluvčí Ovčáček: Milion chvilek pro demokracii je parodií na Občanské fórum

Portál drbna.cz zveřejnil rozhovor s mluvčím prezidenta republiky Jiřím Ovčáčkem. Mluvčí hovořil například o tom, co si myslí o spolku Milion chvilek pro demokracii nebo o fake news.

Pokud jde o spolek Milion chvilek, který je v Česku organizátorem demonstrací zaměřených proti českému premiérovi Andreji Babišovi, Ovčáček uvedl, že je samozřejmě správné, že lidé mají právo na demonstrace a protesty. On osobně ty lidi prý vlastně chápe.

„Žijeme ve svobodné společnosti, kdy každý může zastávat své názory. Na druhou stranu, pokud se podíváme na Milion chvilek, tak je to aktivita, vůči které jsem mimořádně kritický. Je to aktivita, která jde proti tomu, co se započalo před třiceti lety. Tehdy lidé demonstrovali za svobodné volby a dnes tady máme organizaci, která pořádá demonstrace proti výsledku svobodných voleb a chce je vlastně zvrátit. To je věc, kterou budu vždy kritizovat,“ prohlásil.

Podle mluvčího se ale aktivity daného spolku nemohou překlopit do nějaké politické aktivity, jako třeba v politické hnutí. Myslí si totiž, že chvilkařům vyhovuje, že se tváří nadstranicky. „Hrají si trošku na Občanské fórum II., ale to už prostě fungovat nebude. To je ten paradox, který dokazuje, že jsme se za třicet let stali vyspělou demokratickou zemí, ve které jsou klíčem k rozhodování svobodné volby. Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum. To totiž zahrnovalo širokou škálu občanů Československa, bylo takovým celonárodním hnutím. A to přesně Milion chvilek není. Není to celonárodní hnutí. Je to uskupení lidí, kteří volili opoziční strany,“ vzkázal na adresu spolku.

Ovčáček mimo jiné okomentoval i přítomnost fake news a dezinformací v médiích. „Řekněme si popravdě, že dezinformace, fake news, šeptanda, drby, to vše tu je, bylo a bude. Je to součást dějin lidstva. Čas od času se objeví tendence s tímto fenoménem bojovat, ale to se nikdy nepodaří,“ míní. Dodal však, že je zapotřebí odlišovat druhou rovinu věci, kterou je propaganda. „Každá velmoc používá nástroje propagandy,“ shrnul.