Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentův kancléř Mynář má další problém. Dotace dva miliony na nefunkční sjezdovku

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář má po pokutě za nelegálně zbudovaný rybník další problém. Před lety jeho firma dostala dotaci dva miliony korun na sjezdovku v Nové Lhotě. Ta však dodnes nefunguje a záležitost vyšetřují úřady.

Dva miliony korun dostal Mynář od Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) na vybudování sjezdovky u Nové Lhoty na Hodonínsku. Společnost Ski-Moravia nejprve získala v roce 2008 na technické zasněžování sjezdovky 900 tisíc korun. Později přiteklo do firmy z Fondu rozvoje venkova dalších 1,1 milionu. A v roce 2012 ještě dalších 200 tisíc na rozšíření osvětlení sjezdovky

Areál ale kvůli nedostatku sněhu nedokázal provozovat a nenaplnil tak podmínku udělení dotace. Podnikatelský záměr překazila Chráněná krajinná oblast (CHKO) Bílé Karpaty. Mynář chtěl podobně jako v nedalekých Osvětimanech bez povolení vybudovat rybník, který měl sněžná děla zásobovat vodou. CHKO Bílé Karpaty ale černou stavbu v chráněné zóně zarazila.

Dotace byly podmíněny provozováním sjezdovky alespoň do roku 2018, nejméně od roku 2013 se ale u Nové Lhoty kvůli nedostatku sněhu nelyžuje. Jestli kontroloři SZIF nyní skutečně Mynářově bývalé firmě nařídí miliony vrátit, zatím není jasné. Úřad věc bude komentovat až po ukončení prověřování.