Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátorskou žalobu na prezidenta nepodpoří ANO ani ČSSD, ostatní kluby většinou ano

Senátory v nejbližší době čeká hlasování o podpoře ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Kromě senátorských klubů ANO a ČSSD většina ostatních klubů žalobu podpoří. Na tiskové konferenci před zahájením dnešní schůze to řekli předsedové klubů Petr Holeček (STAN), Miloš Vystrčil (ODS) a Petr Šilar (KDU-ČSL).

Kluby mají společně s uskupením iniciátora žaloby Václava Lásky SEN 21 dohromady 58 členů, například z lidoveckého klubu jsou ale někteří z jednání omluveni kvůli dovolené. Sedmičlenný klub ANO naopak pro žalobu hlasovat nebude. Předseda klubu ČSSD Petr Vícha předpokládá, že žaloba získá pouze minimální podporu jeho 13 členů.

Předsedkyně klubu ANO Zdeňka Hamousová uvedla, že senátoři hnutí nezměnili stanovisko a nepodporují žaloby zejména kvůli nedostatečné argumentaci.

Ústavní žalobu nechtějí podpořit ani sociální demokraté, protože obsahuje body, které podle nich nelze považovat za hrubé porušení ústavy. „Hlasování je na jednotlivých členech. Předpokládám, že žaloba získá pouze minimální podporu členů klubu,“ řekl předseda klubu ČSSD Vícha.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory.