Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odvolá Staňka na konci července, o Šmardovi rozhodne v srpnu, tvrdí Babiš

Prezident Miloš Zeman na konci července odvolá na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO) ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). O případném jmenování kandidáta ČSSD Michala Šmardy prezident rozhodne přibližně v polovině srpna. Podle předsedy vlády Andreje Babiše to prezident ve středu potvrdil na jejich společné schůzce v Lánech.

Schůzka trvala asi hodinu, premiér poté odjel zadním vchodem, ačkoliv se očekávalo jeho vystoupení pro média. „Pan prezident potvrdil, že k 31. 7. 2019 odvolá na základě mé žádosti ministra kultury Antonína Staňka a o nominaci ČSSD na post ministra kultury rozhodne přibližně v polovině srpna,“ informoval poté premiér na twitteru.

Předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že bude s Babišem o výsledku jeho lánského jednání mluvit ve čtvrtek. Na nominaci Michala Šmardy ale trvá. „Věřím, že ten příběh, který se zdá být nekonečným, doputuje do konce,“ řekl v rozhovoru.

Samotný Šmarda uvedl, že na získání postu ministra kultury netrvá, ale respektuje přání předsedy strany Hamáčka. „Já mu radikálními vyjádřeními nechci komplikovat situaci. To je všechno, co k tomu můžu říct. Hra o čas se mi nelíbí, protože ministerstvo kultury potřebuje stejně jako ostatní resorty připravit rozpočet na příští rok,“ poznamenal.

Šmarda zopakoval výhružku sociální demokracie, že pokud nebude ve věci jasno do 1. srpna, podají ministři za ČSSD demisi, což by podle koaliční smlouvy znamenalo konec vlády.