Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman znovu navrhne Aleše Gerlocha na ústavního soudce

Prezident Miloš Zeman se chystá na uvolněné místo jednoho z ústavních soudců znovu navrhnout prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha. Řekl to předsedovi ústavně právního výboru Senátu Miroslavu Antlovi (za ČSSD). Gerlocha už senátoři jednou odmítli, on sám případné opětovné navržení považuje za předčasné.

„Pan prezident mi doslova řekl, že se chystá podat znovu návrh na pana profesora Gerlocha. Stačil jsem mu na to jen říct, že to nepovažuji za dobrý nápad. Pak se mi ozval pan profesor Gerloch a sám mi říkal, že tu nabídku znovu dostal, a já jsem se ho ptal, jestli to myslí opravdu vážně. Říkal mi, že právě o tom se chce poradit, že se mu to moc nelíbí, že je to moc brzo,“ uvedl Antl.

Podle Gerlocha je předčasné mluvit s jistotou o tom, že ho prezident navrhne. „Myslím, že si vyhodnocuje různé aspekty. A je podstatné předběžné jednání – to si myslím já – mezi ním, předsedou Senátu a předsedou Ústavního soudu,“ řekl Gerloch. Nevyloučil, že by případné navržení přijal. „Moje pozice je taková – nikdy neříkej nikdy,“ uvedl.

Letos v březnu Senát profesora Gerlocha neschválil, když dostal pouze 19 ze 64 odevzdaných hlasů. Část zákonodárců mu vytýkala podporu některých postojů prezidenta Zemana, nebo třeba vstup do KSČ v období normalizace. Senátoři se podle něj nechali ovlivnit dezinformacemi o jeho osobě.

Standardně se Ústavní soud skládá z 15 soudců, v současnosti je jich ale o jednoho méně, protože ke konci ledna rezignoval ze zdravotních důvodů a kvůli únavě sedmasedmdesátiletý Jan Musil.