Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvyšší soud nevyhověl znovuotevření kauzy pomluvy o Zemanově rakovině

Policie nepochybila, když odložila trestní oznámení Pražského hradu na brněnského politika Svatopluka Bartíka, který před prezidentskými volbami na Facebooku napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Nejvyšší soud nevyhověl stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO), podle něhož nebyly splněné podmínky pro odložení případu.

„Stížnost směřující proti postupům v řízení před samotným zahájením trestního stíhání, které vedly k odložení podezření, shledal Nejvyšší soud nepřípustnou i proto, že tato část přípravného řízení je plně v kompetenci státního zástupce a do těchto jeho pravomocí by v zásadě neměly soudy vstupovat,“ uvedl mluvčí soudu Petr Tomíček.

V rozhodnutí soudní senát pod vedením Milady Šámalové dále zdůrazňuje, že nynější verdikt však není překážkou pro možné budoucí stíhání Bartíka. „Je možné později bez dalšího rozhodování trestní stíhání téže osoby pro týž skutek zahájit, aniž by usnesení o odložení bylo formálně zrušeno, dochází k tomu automaticky na základě dalších rozhodnutí,“ stojí v dokumentu.

Zveřejněním příspěvku se Bartík podle prezidentské kanceláře mohl dopustit pomluvy a poškozování cizích práv. Podala proto na politika trestní oznámení a také se obrátila na soud. Policie trestní oznámení odložila, proti čemuž se Hrad neúspěšně bránil u dozorujícího státního zástupce Arneho Nekuly. Státní zástupce ani policie však dospěli k závěru, že Bártík nepsal příspěvek se zlým úmyslem. Ohledně možného poškození cizích práv dospěl Nekula k závěru, že následky nebyly u Zemana doložené.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu označil mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček za nebezpečný precedent. „Je to velmi smutné. Soud totiž posvětil, že kdokoli může o komkoli lhát. V době boje s dezinformacemi je to precedentní průlom. Neblahý ve svých důsledcích,“ uvedl mluvčí.