Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Návrh ústavní žaloby na prezidenta dorazil do Sněmovny. Ústavní negramotnost, prohlásil Zeman

Do sídla Poslanecké sněmovny v Thunovském paláci na Malé straně ve středu dorazil senátorský návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. O návrhu nyní musí poslanci rozhodnout do tří měsíců, jinak bude žaloba považována za neschválenou. Hlasovat o návrhu budou pravděpodobně v září.

Ústavní žalobu minulý týden schválili senátoři většinou osmačtyřiceti hlasů. Aby se jí zabýval Ústavní soud, musí ji podpořit také třípětinová většina poslanců.

Poslanci se k materiálu plánují dostat na záříjové schůzi. Zda se to ale podaří, není zcela jisté. Žaloba se teoreticky může stát jedním z odsouvaných bodů, který nebude do kritického data zařazen na pořad jednání. Pokud by se prostoj protáhl na devadesát dnů, žaloba dopadne stejně, jako by ji poslanci v hlasování odmítli.

Podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) však takový scénář nehrozí. Ústavní žalobu prý bez odkladů zařadí na program nejbližšího jednání dolní komory Parlamentu. „Myslím, že tady bude vůle to projednat. Jako předseda bych preferoval, kdyby to šlo standardní cestou, když to zařadíme jako bod na jednání,“ uvedl.

Prezident žalobu iniciovanou senátorem Václavem Láskou (SEN21) označil za „ústavní negramotnost“. Tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ji pak nazval „jakobínským pamfletem“. „Senát se definitivně snížil na úroveň novodobého ÚV KSČ. Plivanec na svobodu, plivanec na demokracii, plivanec na Ústavu České republiky,“ napsal mluvčí na twitter.