Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Zeman, známý alkoholik“. Odpůrci prezidenta upravují Zemanovu stránku na Wikipedii

Známá internetová stránka Wikipedia je otevřená encyklopedie, do které mohou přispívat potenciálně všichni uživatelé. Její správci nyní museli uzamknout anonymní úpravy záložky o prezidentovi Miloši Zemanovi, která se stala kolbištěm internetového boje mezi jeho příznivci a odpůrci.

Kromě stránky prezidenta Zemana museli správci uzamknout stránky Andreje Babiše a Tomia Okamury. Portál uvádí, že zatímco se v případě Babiše jedná o slovíčka v interpretacích, aby bylo možné prezentovat život premiéra v požadovaných barvách, na stránce prezidenta Zemana vládl vandalismus.

„Známý alkoholik, říká se mu Debylek“ je pasáž, již přidali neznámí uživatelé letos na jaře do jeho profilu. Wikipedisté neboli editoři webu větu ihned odstranili. Podobných zásahů správci evidují víc, a právě proto článek raději zamkli vůči anonymním editacím.

Nad Zemanem se vedou polemiky, ale wikipedisté je zpravidla vyřeší na speciální diskusní stránce a nemusejí proti sobě bojovat přímo v článku o konkrétní pasáže textu. Jedním ze sporů například bylo, zda uvádět Zemanovi u jména titul CSc. Prezident ho ve svém životopise neuvádí, nicméně lze ho nalézt například na stránkách ministerstva vnitra.

Wikipedisté aktivně diskutovali také o prezidentově vláčném stavu u korunovačních klenotů před šesti lety. ,,Zeman se pohyboval nekoordinovaně, přidržoval se stěn a působil dojmem opilého člověka. Podezření na opilost později potvrdila účastnice ceremoniálu Miroslava Němcová,“ uvádí heslo v jedné pasáži. ,,Další účastník ceremonie Milan Štěch naopak prohlásil, že ze Zemana alkohol cítit nebyl. Zeman vysvětloval své vrávorání virózou,“ doplňuje následující odstavec, aby bylo učiněno zadost první zásadě Wikipedie: dát zaznít všem významným náhledům rovnoměrně, aby výsledek vyzníval neutrálně.