Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Pražském hradě proběhla demonstrace proti Zemanovi a Babišovi, přišlo několik set lidí

Několik stovek se v úterý sešlo na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřili nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Demonstraci Zastavme Zemana pořádala Iniciativa na obranu hodnot demokracie Masaryk. Podle pořadatelů se akce zúčastnilo kolem 400 lidí. Demonstrace trvala necelé dvě hodiny.

Účastníci demonstrace chtěli vyjádřit protest proti orientaci zahraniční politiky prezidenta Miloše Zemana a také poukázat na neschopnost premiéra Andreje Babiše (ANO) řídit stát v demokratickém systému a čelit soustavnému posouvání moci od vlády směrem k prezidentovi, které je podle nich v rozporu s Ústavou.

Demonstranti měli transparenty s nápisy jako „Nejsme ani ruská, ani čínská kolonie“, „Pravda musí zvítězit nad Zemanovou nenávistí“ nebo „Pane prezidente Zemane, objížďka končí, vraťte se do ústavy“. K vidění byly vlajky České republiky i Evropské unie, někteří účastníci měli píšťalky. Mezi řečníky byli publicista Fedor Gál, filozof Václav Němec, básník Pavel David, režisér Vadas nebo disident a později důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín.

„Neprotestujeme proti výsledku voleb. Protestujeme proti prezidentovi, který se chová způsobem, který není slučitelný s úřadem prezidenta demokratického státu,“ uvedl ve své řeči filozof Němec. „Víc jak polovina občanů, voličů v České republice není na jeho (Zemanově) straně. Polarizace je jeho dílo. Andrej Babiš prohrává s ním. Nemusíme vyhrát zítra ani pozítří, ale nesmíme prohrát,“ řekl publicista Gál.