Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ze zahraničních osobností veřejného života Češi nejlépe hodnotí Čaputovou a papeže Františka

Červnový průzkum agentury STEM ohledně oblíbenosti zahraničních osobností veřejného života jednoznačně vyhrála slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se 71 procent lidí. Druhým nejoblíbenějším je papež František s 63 procenty kladných hlasů. Naopak nejméně populární je mezi veřejností předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a čínský prezident Si Ťin-pching.

Vedle Čaputové a papeže pozitivní hodnocení převažovala už jen u maďarského premiéra Viktora Orbána a Theresy Mayové, která v době průzkumu byla ještě britskou premiérkou. Pozitivní názor na oba politiky měla téměř polovina lidí.

Nízká je popularita německé kancléřky Angely Merkelové a amerického prezidenta Donalda Trumpa. ,,Merkelová se těšila vysoké popularitě do roku 2013, poté její oblíbenost mezi Čechy prudce klesla vlivem migrační krize. Poslední rok ukazuje na mírný nárůst pozitivních postojů, přesto patří mezi nejméně oblíbené politiky ze sledovaného výběru,” uvedli autoři průzkumu.

Na chvostu žebříčku skončil odcházející předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker s podporou 25 procent čínský prezident Si Ťin-Pching, jehož pozitivně hodnotí jen 18 procent lidí.

V porovnání s předchozími průzkumy se názory občanů Česka na většinu zahraničních státníků nemění. Například papeže Františka ale vnímají Češi lépe než jeho předchůdce papeže Benedikta, kterého před deseti lety kladně hodnotilo 52 procent dotázaných.

Průzkum proběhl od 14. do 30. června a zapojili se do něj 1004 respondenti.