Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Opozice kritizuje vynětí prezidenta ze seznamu osob, které budou muset hlásit schůzky s lobbisty

Opozice kritizuje vynětí prezidenta ze seznamu osob, které budou muset hlásit schůzky s lobbisty

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) minulý týden schválila zákon o lobbingu, který zavádí povinnost vysokých ústavních činitelů veřejně evidovat schůzky s lobbisty a zaznamenat musí i obsah jednání. Na poslední chvíli ale ze seznamu povinných osob zmizel prezident republiky. Opoziční strany tuto výjimku hlasitě kritizují a podají pozměňovací návrh, který prezidenta do zákona vrátí.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka uvedl, že vláda k vyškrtnutí prezidenta přistoupila poté, co to na jednání vlády navrhl zástupce Kanceláře prezidenta republiky.

Piráti podle poslance Mikuláše Ferjenčíka podají pozměňovací návrh, který prezidenta do zákona vrátí, ke stejnému kroku je podle místopředsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové připravena i TOP 09.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru napsal, že chápe, že o vynětí ze zákona stál Zeman, když se obklopuje čínskými poradci a lidmi, jako jsou kancléř Vratislav Mynář či hlavní poradce Martin Nejedlý. „Že to ale chce vláda, kterou Miloš Zeman vytrvale drží pod krkem, zavání politickým kšeftováním,“ míní.

Podle Pospíšilovy stranické kolegyně Markéty Pekarové Adamové by měl předpis zahrnovat všechny subjekty, které se podílejí na zákonodárném procesu a rozhodování. „To je i prezident. Není proto žádný rozumný důvod, proč by měl být prezident rovnější mezi rovnými. Jsem připravena pozměňovací návrh podat, aby zákon nečinil nesmyslnou výjimku,“ uvedla.

Poslanec ODS Marek Benda uvedl, že na zákonu jako celku moc přínosného nevidí, přinese podle něj mimořádnou byrokracii. „Ale je naprosto nelogické ze zákona vyřadit právě prezidenta. Jako jeden z mála má některé originální, nikým jiným nepotvrzované, pravomoci. Takže pokud se bavíme o možném zneužití moci pro soukromé účely, pak jistě prezident republiky do zákona patří,“ prohlásil.