Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Potomci československých emigrantů získají české občanství snadněji, prezident podepsal novelu

Potomci československých emigrantů získají české občanství snadněji, prezident podepsal novelu

Přímí potomci krajanů, kteří emigrovali z Československa, budou moci snadněji získat české občanství.  Senátní novelu zákona o státním občanství dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Novela počítá s tím, že potomci emigrantů budou moci získat české občanství prohlášením.

Stejnou úpravu navrhovalo ministerstvo vnitra už v roce 2013, Sněmovna ji ale tehdy z vládní předlohy vyřadila. V dolní komoře převládal názor, že k českému občanství by se mohli dostat i lidé, kteří třeba ani neumějí česky a nikdy v ČR nebyli.

Podobné názory ve Sněmovně zazněly i při nynějším projednávání novely. Podle poslance SPD Radka Kotena například není zřejmé, kolik lidí by úpravy využilo a zda by se nesnažili pouze získat výhody českého systému sociálního zabezpečení. Takové námitky odmítl předseda senátní komise pro Krajany Tomáš Czernin (TOP 09). „Obava, že by mohli zatěžovat náš sociální systém, mi přijde směšná,“ uvedl. Podle něj jsou potomci krajanů lidé vzdělaní, kteří „vždy cítili sounáležitost s Českou republikou“.

Novela se podle odhadů bude týkat řádově stovek lidí, mimo jiné Čechů žijících ve Venezuele, kterou momentálně zmítá krize. Zájemci o české občanství budou muset k prohlášení přiložit doklad prokazující datum a způsob pozbytí českého nebo československého občanství jednoho z rodičů nebo prarodičů.