Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nový důkaz v kauze Peroutka? Článek citoval už bývalý ministr kultury Pavel Dostál

Ve sporu vnučky novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslové s českým státem kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího děda se objevila nová skutečnost. Prezident Miloš Zeman navrhl soudu coby důkaz přepis rozhovoru někdejšího ministra kultury Pavla Dostála. Ten před lety v televizním pořadu uvedl, že Peroutka nacistického vůdce Adolfa Hitlera označil za gentlemana.

V březnu 2002 byl tehdejší ministr kultury Pavel Dostál hostem diskusního pořadu České televize Naostro, v debatě se mimo jiné hovořilo o sudetských Němcích i česko-rakouských vztazích v souvislosti s tehdejším kontroverzním politikem Jörgem Haiderem. Tehdejší premiér Miloš Zeman ho přirovnal k Adolfu Hitlerovi.

„A dokonce jsem se dočetl, že veliký český novinář Ferdinand Peroutka o Hitlerovi ve 30. letech řekl, že to je gentleman, že se určitě dohodnou,“ uvedl tehdy ministr Dostál, když hájil svého premiéra. Právě tento výrok chce prezident Zeman navrhnout jako důkaz k prokázání svého tvrzení, že článek existoval.

„Je tím podpořeno naše zjištění ohledně cenzury tisku v období tzv. druhé republiky, kdy autority před vydáním periodik obdržely návrh jejich podoby a v rámci ochrany státu ’škrtaly’ články nevhodné v předmětné době, které posléze nebyly vydány, ale předtím existovaly ve vytištěné podobě,“ uvedl k tomu Zemanův advokát Marek Nespala, který záznam považuje za nepřímý důkaz ve prospěch svého klienta.