Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zpravodajská služba

Prezident podepsal novelu zákona o zpravodajských službách, agenti dostanou více pravomocí

Zpravodajské služby dostanou více pravomocí, aby mohly nakládat se záznamy v informačních systémech. Tajné služby budou tako moci lépe zabezpečit skryté identity prostřednictvím záznamů v informačních systémech obyvatelstva. Novelu zákona o zpravodajských službách podepsal prezident Miloš Zeman.

Zpravodajské služby budou moci také získávat a zpracovávat digitální fotografie a identifikátory lidí vedených v některých informačních systémech. Zpravodajci tak budou moci vytvořit vlastní systém hledání osob podle obličejů, aby mohli lépe využít informace od zahraničních tajných služeb.

Chráněné bankovní údaje budou moci zpravodajci získat po svolení soudu i bez vědomí konkrétní banky. Nyní totiž narážejí na problém v případě, kdy banka nemá prověřeného pracovníka, jenž by mohl s tajnou žádostí nakládat. Informace budou moci služby získat podle novely tak, že o ně požádají prostřednictvím subjektu, který má sám oprávnění, tedy České národní banky.

Novela také prodloužila dobu platnosti povolení pro použití zpravodajské techniky z nejvýše tří na maximálně čtyři měsíce. Odposlechy tak budou zpravodajci moci používat stejně, jak stanoví trestní řád. Změny se týkají všech tří českých zpravodajských služeb, tedy Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace.