Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér by měl kvůli Šmardovi podat na prezidenta kompetenční žalobu, míní Onderka z ČSSD

Prezident Miloš Zeman včera oznámil, že nejmenuje nominanta ČSSD Michala Šmardu na post ministra kultury a vyzval sociální demokraty, aby dodali jiného kandidáta. Postup prezidenta se ČSSD pochopitelně nelíbí, místopředseda strany Roman Onderka uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) by měl na prezidenta podat kompetenční žalobu.

„Ústava dle většiny ústavních právníků České republiky mluví jasně – prezident má jmenovat. Miloš Zeman tak nečiní, takže si myslím, že kompetenční žaloba je v tomto případě na místě,” prohlásil místopředseda ČSSD.

„Stále tady nemáme prezidentský systém, takže premiér navrhuje kandidáta na ministra a prezident by ho měl jmenovat. Z tohoto pohledu je nutné konat. Premiér by měl podat kompetenční žalobu na pana prezidenta, aby se ukázalo, kdo má jaké pravomoci podle Ústavy. A to neplatí jen pro tento případ jmenování Michala Šmardy, to platí pro jakéhokoliv prezidenta, který bude sedět na Pražském hradě po Miloši Zemanovi,“ dodal Onderka.

Onderkův názor sdílí i špičkoví ústavní právníci a shodují se v tom, že prezident má podle Ústavy povinnost jmenovat navrženého kandidáta. „Prezident má podle ústavních formulací a zvyklostí určitou míru možností, řekněme, konzultovat. Má možnost sejít se s kandidátem na ministra. Ale na konci je stejně povinnost jej na návrh premiéra jmenovat. Pokud by náhodou nezjistil něco ve smyslu, že by se jednalo o nějakého kanibala. Zločince, který je těsně před usvědčením. Analfabeta. Ale nic takového tady není,“ uvedl například JUDr. Jan Kudrna, Ph.D. z Univerzity Karlovy v Praze.