Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Donald Trump zvažuje koupit Grónsko od dánské vlády

Americký prezident Donald Trump dle informací deníku The Wall Street Journal zaúkoloval své poradce, aby prověřili možnost koupě Grónska od dánské vlády. Největší ostrov světa s pouhými 56 tisíci obyvateli je v současné době autonomním územím Dánska. Podle dánských politiků jde o špatný vtip.

Trump se údajně svých poradců při různých neformálních příležitostech opakovaně ptal, jestli je nákup Grónska reálný. Zaujaly ho tamní bohaté nerostné zdroje a značný geopolitický význam. Už od dob studené války se v Grónsku, 1200 kilometrů za polárním kruhem, nachází nejseverněji položená základna amerického vojenského letectva Thule.

Trump se příští měsíc chystá zemi navštívit, jestli koupi ostrova dánským představitelům nabídne, však není jasné. Bývalý dánský premiér Lars Lökke Rasmussen označil Trumpův záměr za opožděný aprílový žert. Pravdou nicméně je, že více než 60 procent grónského rozpočtu pochází ze státní pokladny Dánsk, a právě údajné problémy Dánska s financováním zámořského teritoria měly být prezidentovou motivací ke zkoumání příležitostí.

Ačkoliv se nápad na koupi Grónska zdá být bláznivý, Donald Trump není prvním, a dokonce ani druhým, kterého myšlenka získání tohoto specifického území napadla. Už v roce v roce 1867 projevil zájem tehdejší americký ministr zahraničí William Seward, v roce 1946 pak nabídl prezident Harry Truman Dánsku za odkup ostrova 100 milionů dolarů ve zlatě.

Spojené státy už mají s nákupem cizích území zkušenosti. Již v roce 1803 odkoupily od Francie rozlehlé území na středozápadě – oblast, která bývala francouzskou kolonií Louisianou, kde se nachází současné americké státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas a Nebraska. V roce 1867 od Ruska koupily celou Aljašku za 7,2 milionu dolarů, což je v přepočtu na dnešní ceny necelé tři miliardy korun.