Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ve středu 21. srpna vyrazí do ulic „milionový“ pochod proti Zemanovi a Babišovi

Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na výročí srpnové okupace pochod, kterým chce při vzpomínce na potlačení demonstrací z 21. srpna 1969 poukázat na současné politické problémy. Vzpomínkový pochod se podle šéfa hnutí Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře uskuteční ve středu 21. srpna od 18:00, začne na Václavském náměstí a povede na Pražský hrad.

Pochod chce připomenout 50. výročí události, kdy se na první výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si tehdy vyžádal pět mrtvých a mnoho zraněných. „Nikdo z pachatelů se ani po revoluci nedostal k soudu. Oběti ani pozůstalí nikdy nebyli odškodněni,“ uvedl šéf hnutí Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

Za problémy současné doby, na které chtějí organizátoři upozornit, považuje spolek především trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše (ANO) i prezidenta Miloše Zemana, který podle iniciativy svým jednáním rozděluje společnost, prosazuje zájmy Ruska a Číny a porušuje Ústavu. „Dnes nám nehrozí násilné potlačení občanských protestů. Hrozí nám však lhostejnost a postupný rozklad demokracie,” připomněli organizátoři s tím, že namísto ruských tanků Česko čelí ze strany východní mocnosti informační válce.

Milion chvilek pro demokracii letos uspořádal už několik demonstrací za nezávislost justice a proti premiéru Babišovi. Poslední akce se stala největší demonstrací od listopadu 1989. Další velkou demonstraci na pražské Letné spolek plánuje na 16. listopad, tedy den před připomínkou Dne boje za svobodu a demokracii.