Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal v Lánech předsedu Pirátů Ivana Bartoše a šéfa lidovců Výborného

Dnes odpoledne přijal prezident Zeman na lánském zámku předsedu Pirátů Ivana Bartoše spolu s místopředsedou Radkem Holomčíkem. Diskutovali především o budoucnosti koalice ANO a ČSSD a současné vládní krizi. Později prezident přijal i šéfa lidovců Marka Výborného, na večer má pak v plánu hovořit ještě s premiérem Andrejem Babišem.

Bartoš po hodinovém jednání v Lánech novinářům řekl, že Zeman v současné situaci vylučuje rekonstrukci vlády, o které dříve mluvil. Předčasné volby podle prezidenta také nejsou ve hře. Vládu podle Zemana údajně neohrozí ani rozpory mezi ANO a ČSSD o státním rozpočtu. „Pan prezident se domnívá, že sociální demokracie neodejde z vlády a zůstane koaličním partnerem hnutí ANO,” tlumočil Bartoš jednání s prezidentem.

Zeman podle Bartoše očekává, že se nové jméno dozví od premiéra už v úterý. „Probírali jsme věci ohledně vlády a malé vládní krize z celé řady krizí, která se týkala pana ministra kultury. Prezident potvrdil, že očekává jméno od sociální demokracie, které by měl dnes donést pan premiér Babiš,“ uvedl Bartoš.

Podobný názor má Výborný, který k Zemanovi zamířil ihned po Bartošovi. „Bavili jsme se o aktuální politické krizi. V tuto chvíli je míček na straně premiéra a předsedy sociální demokracie. Domnívám se, že ta vláda bude pokračovat na půdorysu, jak je dnes,” konstatoval Výborný. „S panem prezidentem jsme strávili intenzivní čas nad programovými prioritami KDU-ČSL. Jsou to témata nejenom z oblasti podpory rodiny, ochrany přírody, o otázkách školství a vzdělávání a o tématech, která prezident dlouhodobě tlumočí veřejnosti, například hospicová a paliativní péče,” dodal.