Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

První dáma Ivana Zemanová osobně přivítala české vojáky z Afghánistánu

Manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová v úterý krátce po poledni přivítala na letišti Praha-Kbely vojáky, kteří se po více než půl roce vrátili ze svého působení na misi v Afghánistánu. Příslušníky 25. AAT (Air Advisory Team – letecký poradní tým), v němž slouží i 6 vojáků Hradní stráže, přivítala společně se zástupcem náčelníka Generálního štábu generálmajorem Jiřím Vernerem.

V krátkém pozdravu ocenila Ivana Zemanová jejich profesionální přístup, nasazení a odvedenou práci v jedné z nejrizikovějších operací a poděkovala za reprezentaci České republiky. Každému z vojáků pak první dáma předala malý dárek.

O tom, v jakém prostředí vojáci působili má Zemanová zcela konkrétní představu, neboť v roce 2015 české vojáky a vojačky v Afghánistánu osobně navštívila. Na základně v Kábulu s nimi tehdy mluvila o stresu, odloučení od rodin i o každodenním životě.

Ivana Zemanová je známa svou náklonností ke zbraním a armádní tématice. Sama vlastní zbrojní průkaz a při několika oficiálních akcích si vyzkoušela i střelbu z těžkých zbraní. V roce 2016 obdržela vojenskou medaili generála Stanislava Čečka za „významný přínos k prezentaci vojenské kanceláře prezidenta“ a za „zlepšování postavení žen v armádě“.

V roce 2016 také prezidentova manželka uspořádala v Milovicích střeleckou soutěž „Bezpečí v rukách žen“. Cílem soutěže bylo podpořit ženy v armádě i v ostatních bezpečnostních složkách státu.