Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pochod proti Babišovi a Zemanovi skončil na Hradě, šéf spolku Milion chvilek roztrhal Ústavu

Ve středu se po celém Česku se uskutečnily desítky akcí, kterými si lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém účastníci chtěli vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Na konci akce na Hradčanském náměstí předseda spolku Mikuláš Minář roztrhal Ústavu.

Pochod Milionu chvilek mířil v podvečer z Václavského přes Staroměstské na Hradčanské náměstí. Na Václavském náměstí promluvilo několik řečníků, mezi nimi také Kamila Moučková, bývalá hlasatelka, která v televizi oznamovala srpnovou okupaci 1968. „Máme prezidenta, který je orientovaný na Moskvu, na komunistickou Čínu. Máme ministerského předsedu, který je několikrát potvrzený spolupracovník StB,” řekla na pódiu.

„Vadí nám, že pan prezident nerespektuje Ústavu, vadí nám dlouhodobě i postava pana premiéra. Chceme připomenout, co se tehdy stalo. Zároveň je to neoddělitelné od toho, co se děje teď,” uvedl organizátor pochodu a předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

Po odchodu z Václavského náměstí zamířili lidé do ulice Politických vězňů před sídlo KSČM, kde se na minutu ticha zastavili. Po jejím uplynutí začali hlasitě pískat. Před vrata pak položili rakev se jmény obětí protestů před 50 lety a na zem namalovali siluety mrtvých. Následně se několikatisícový dav průvodem přesunul na Hradčanské náměstí.

„Přišli jsme na Hrad a co jsme sem přinesli? Všechno to, s čím jsme vycházeli z Václavského náměstí. Vědomí historických souvislostí. Smutek, vzdor, vděčnost, naději a odhodlání. A taky Ústavu České republiky,“ řekl Minář. Vzápětí Minář Ústavu České republiky symbolicky roztrhal. Následně prohlásil: „Je mi jasný, že mě zítra nařknou ze zneuctění ústavy, ale je horší ji roztrhat, nebo se jí neřídit?“